Odpowiednio dobrana kolorystyka biura może korzystnie wpłynąć na efektywność pracowników i odwrotnie, złe zestawienie kolorystyczne pomieszczenia może powodować zmęczenie, rozdrażnienie i senność. Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi, jaka kolorystyka będzie idealnie pasować do biura. Są jednak pewne sprawdzone reguły, które pozwolą obrać odpowiedni kierunek przy jej wyborze.
Jakie kolory są najlepsze do biura?
Wśród najpopularniejszych opinii, we wnętrzach biur powinny dominować kolory jasne, ciepłe, o niskim nasyceniu. O ile, biele i beże swoją neutralnością sprawdzą się w każdym wnętrzu niezależnie od stylu, tak z odcieniami żółci zalecamy zachować ostrożność. Delikatne i pastelowe odcienie żółtego w wykończeniu sprawiają wrażenie ciepła i czystości oraz czynią stanowisko pracy bardziej przytulnym. Natomiast soczysty, nasycony może rozpraszać i być męczący dla oczu.
Kolory biura spójne z brandingiem marki
Punktem wyjścia w wyborze kolorystyki do naszych projektów często jest identyfikacja wizualna marki oraz jej historia i wartości. Wykorzystujemy kolory z brandingu, by osiągnąć efekt spójności i profesjonalizmu. Takie wnętrza sprzyjają kreatywności, innowacyjności, budują pozytywny wizerunek i wyróżniają się na tle konkurencji. Ważne jest jednak, by wziąć pod uwagę przeznaczenie pomieszczeń i zadania, jakie będą w nich wykonywane. Szczególnie jeśli w brandingu marki znajdziemy intensywne, krzykliwe kolory, warto rozważyć inną paletę barw do pomieszczeń, które wymagają większej koncentracji. Bo choć sposób percepcji kolorów i upodobania, to często indywidualna sprawa, to jeśli chodzi o ogólne zasady i wpływ barw na naszą psychikę, wszyscy reagujemy podobnie.
Kolorystyka biura dobrana do funkcji pomieszczeń.
Pewne jest, że to jakimi kolorami się otaczamy, ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Każdy kolor ma swoje inne właściwości, które warto wykorzystać.
Niebieski jest powszechnie uważany za kolor sprzyjający koncentracji i spokoju. Jest dobrym wyborem dla biur, gdzie wymagana jest precyzja i praca umysłowa. Odcienie tego koloru idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach typu focus roomy. Niebieskie wnętrze pomaga również budzić zaufanie i kojarzy się z profesjonalizmem, dlatego sprawdzi się też w poczekalniach i lobby.
Zielony podobnie jak niebieski, wpływa na nas uspokajająco. Kojarzy się z naturą i relaksem. Nawet krótkie przebywanie w zieleni obniża poziom stresu, koi nerwy i działa odprężająco na nasz układ nerwowy. Idealnie sprawdzi się w dedykowanych do tego, wyciszonych pomieszczeniach takich jak strefy chilloutu, kąciki relaksacyjne i inne miejsca, do których pracownicy mogą udać się na przerwę w pracy. Nie warto jednak rezygnować z tego koloru również przy stanowiskach pracy np. w postaci roślin doniczkowych, roślinnych parawanów, czy wertykalnych ogrodów, które dodatkowo nawilżą pomieszczenie. Jasna zieleń daje wrażenie czystości,przestrzenności oraz pozwala odpocząć zmęczonym pracą przed komputerem oczom.
Pomarańczowy kojarzy się z witalnością i świeżością, dodaje energii i motywuje do działań. Sprawdzi się szczególnie w biurach typu open space oraz salach do zadań kreatywnych, gdzie pracownicy spotykają się w zespołach i wymieniają pomysłami. Zdecydowanie warto wprowadzić ten kolor, jeśli w biurze jest znacząca przewaga młodych ludzi. Dla osób starszych może być zbyt przytłaczający.
Przy wyborze kolorów warto zastosować umiar. Pomieszczenie w całości urządzone w jednym kolorze z pewnością zrobi spore wrażenie, ale niekoniecznie nadaje się do wielogodzinnej pracy. Ważne jest również dostosowanie kolorów do charakteru firmy, rodzaju wykonywanej pracy oraz preferencji i wieku pracowników- to oni spędzają w niej większość swojego czasu.
Sprawne operowanie kolorami pozwala pozytywnie wpłynąć na samopoczucie i produktywność, ale i odbiór wizualny biura. Jedne barwy pozwolą optycznie powiększyć mały pokój, a inne sprawią, że przestronne wnętrze nabiera intymnego charakteru. Znając psychologię kolorów i kilka wizualnych sztuczek możesz osiągnąć niesamowite korzyści.