Mniejsze przestrzenie efektem wprowadzenia systemu pracy hybrydowej
Wiele przedsiębiorstw pracujących w systemie hybrydowym w ramach efektywnego zarządzania kosztami zdecydowało się na zredukowanie wielkości przestrzeni biurowych. Wiąże się to z tym, że pracownicy często bywają w biurze naprzemiennie i firmy nie potrzebują aż tak dużej liczby stanowisk. Stanowiska pracy najczęściej nie są już przyporządkowane konkretnym osobom, a współdzielone z innymi pracownikami, co oznacza, że każdy z pracowników może dowolnego dnia wybrać dla siebie inne miejsce, z którego będzie realizował swoje zadania. Takie rozwiązanie ma wiele plusów – jest to przede wszystkim wspomniana na początku redukcja wydatków, ale też możliwość pracy codziennie wśród innych osób, z którymi można wymieniać się doświadczeniami i inspiracjami.
Wysoka jakość przestrzeni biurowych
Obok zmniejszania powierzchni biurowych częstym działaniem pracodawców jest również podnoszenie ich jakości oraz zwiększenie elastyczności poprzez zastosowanie np. modułowych mebli. Pracownicy mają coraz wyższe wymagania związane z firmami, w których podejmują zatrudnienie – dotyczą one zarówno oferowanych benefitów pozapłacowych, jak i przestrzeni, w których wykonują swoje obowiązki, dlatego pracodawcy chętnie wprowadzają zmiany w swoich przestrzeniach, by przyciągnąć tych najbardziej wartościowych specjalistów.
Praca zespołowa łączy
Kolejną zmianą widoczną w projektowaniu przestrzeni biurowych jest powszechność przestrzeni open space. Rzadko spotyka się już w biurach wydzielone, jednoosobowe strefy do pracy. Coraz częściej pracodawcy decydują się na duże, otwarte strefy biurowe, w których ich zespół może wykonywać swoje obowiązki i jednocześnie zacieśniać więzi poprzez wspólnie spędzony czas i wymianę doświadczeń. W przypadku firm, w których pracownicy odbywają częste rozmowy telefoniczne lub spotkania, pracodawcy oczywiście powinni zadbać o specjalnie wydzielone pomieszczenia, w których swobodnie można prowadzić takie aktywności.
Strefy chillout obowiązkowym elementem biur
Można by pomyśleć, że chwila rozluźnienia w pracy może rozleniwić i odebrać chęci do dalszej pracy. Nic bardziej mylnego! Badania dowodzą, że strefy relaksu, w które wyposażone są nowoczesne biura, pozytywnie wpływają na samopoczucie i efektywność pracowników. Okazuje się, że chwilowy relaks podczas dnia pełnego zawodowych obowiązków motywuje do wykonywania kolejnych zadań ze zwiększoną energią. Macie wątpliwości? Przetestujcie to na własnej skórze.
Czy warto podążać za trendami?
I na koniec kilka słów o trendach w wykończeniach wnętrz. Podstawą w projektowaniu wnętrza biura powinno być zwrócenie uwagi na jego pozytywny wpływ na samopoczucie użytkowników oraz na to, by przestrzeń była przytulna. Powinna stwarzać poczucie spokoju i relaksu w codzienności pełnej stresujących sytuacji i zawodowych problemów. Częstym rozwiązaniem w wykończeniach jest odnoszenie się do natury, spokojnych barw, naturalnych materiałów i wykorzystanie roślinności w aranżacji pomieszczeń. A jakie zmiany Ty wprowadzasz do swojego biura?